Informace pro zaměstnavatele
Finanční podpora zaměstnavateli
Podle § 36, odst. 1., zákona 45/2016 Sb. o službě vojáků v záloze, náleží zaměstnavateli, který není organizační složkou státu nebo příspěvkovou organizací podle zákona upravujícího rozpočtová pravidla státního rozpočtu, jehož zaměstnanec zařazený do aktivní zálohy nekonal práci pro překážku v práci v obecném zájmu z důvodu povolání k výkonu plánovaného pravidelného vojenského cvičení nebo plánované služby v operačním nasazení, vzniká právo na poskytnutí finanční podpory:
V případě plánovaného* povolání – ve výši dvou třetin průměrné mzdy naposledy zveřejněné Českým statistickým úřadem (dále jen průměrná mzda) přede dnem nástupu vojenské činné služby. Aktuální výše této podpory činí 31 500 Kč/měsíc hrubého v případě povolání na neplánované cvičení AZ. Dvě třetiny této částky se vyplácejí zaměstnavateli v případě povolání na plánované cvičení.
* zaměstnavateli je oznámeno KVV do 30. listopadu kalendářního roku předcházejícího době výkonu činné služby vojáka v aktivní záloze v prvním pololetí následujícího roku nebo do 31. května na druhé pololetí příslušného kalendářního roku, anebo do 30 dnů od zařazení vojáka v záloze do aktivní zálohy na probíhající kalendářní pololetí.
Zaměstnavateli je vyplácena poměrná část finanční podpory za dny, ve kterých voják v aktivní záloze konal vojenské cvičení, nebo službu v operačním nasazení.
§36, odst. 3., zákona 45/2016 Sb., o službě vojáků v záloze
O přiznání finanční podpory zaměstnavateli na základě jeho žádosti rozhodne vojenský správní úřad místně příslušný podle místa trvalého pobytu vojáka v aktivní záloze. Žádost o finanční podporu zaměstnavateli lze podat nejdříve den následující po ukončení vojenského cvičení vojáka v aktivní záloze; v případě služby v operačním nasazení lze žádost podat nejdříve poslední den kalendářního čtvrtletí, ve kterém byla služba v operačním nasazení vojákem vykonána.
Vojenský správní úřad vyplatí finanční podporu zaměstnavateli do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí na platební účet určený zaměstnavatelem, a to ve výši částky zaokrouhlené na celé koruny směrem nahoru.
Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) má při povolání na vojenské cvičení právo na finanční podporu ve stejné výši jako zaměstnavatel.